Zielona Brama jest jedną z ciekawszych budowli przy Drodze Królewskiej w Gdańsku. Kto w czasie wycieczki po tym mieście poświęci jej nieco więcej uwagi, ten z pewnością żałować nie będzie. Zielona Brama to interesujący przykład dawnej architektury (manieryzmu niderlandzkiego) oraz pamiątka historyczna o ogromnej wartości. Na czym polega jej wyjątkowość?
Historia.
Jest to najprawdopodobniej najstarsza, wodna brama w całym Gdańsku. Pierwsze wzmianki o tej budowli pochodzą z roku 1357.
Zielona Brama to największa brama miejska, jaką może się pochwalić Gdańsk. Obiekt ten zachwyca nie tylko swoimi rozmiarami, ale i reprezentacyjną formą. Wiadomo, że bramę tę zbudowano w drugiej połowie XVI stulecia, a w jej bryle widoczne są silne wpływy manieryzmu niderlandzkiego. Reprezentacyjna forma nie powinna dziwić, gdyż Zieloną Bramę zbudowano jako rezydencję dla polskich królów. Wiadomo, że często zaglądali oni do Gdańska – miasta bogatego i niezwykle ważnego dla polskiej gospodarki. Co ciekawe, Zielona Brama nie jest tylko i wyłącznie ozdobą Gdańska, ale i miejscem, w którym można przyjemnie i pożytecznie spędzić wolny czas.
Obecnie.
Dziś w jej murach mieści się jedna z filii Muzeum Narodowego oraz Gdańska Galeria Fotografii. Każdy, kto w czasie wycieczki po Gdańsku odwiedzi to miejsce, będzie mógł zdobyć wiele cennych wiadomości na temat sztuki polskiej oraz europejskiej, a jednocześnie poznać dzieje Zielonej Bramy – jednej z tych budowli, które stały się turystycznymi wizytówkami miasta.