Jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznym planie Gdańska, a wizyta przy niej jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście. Złota Brama to cenny zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. To również cenna pamiątka, która przypomina o tym, jak ważnym i zamożnym miastem był Gdańsk w XVII stuleciu.
Dlaczego Gdańsk jest tak dumny z tego zabytku?
Złota Brama to zabytek, który może się pochwalić bardzo ciekawą historią. Wzniesiona w latach 1612-1614 przez zaangażowanych przez Radę Miasta architekta Antoniego van Opbergena i budowniczego Jana Strakowskiego brama do dziś zachwyca zarówno swą formą, jak i pięknymi dekoracjami. Tu cechy stylu włoskiego i niderlandzkiego pięknie łączą się ze sobą, a całość robi ogromne wrażenie – nie tylko na miłośnikach sztuki. Brama ta intryguje dwupoziomową fasadą oraz trzema przejściami.
Co warto wiedzieć na temat tej perełki dawnej architektury?
Cechą, która czyni zeń wyjątkowo cenny zabytek, jest niezwykle bogata dekoracja plastyczna. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu wieńcząca bramę kamienna balustrada, która skutecznie przyciąga uwagę turystów. Warto tu również zwrócić uwagę na rzeźby, będące dziełem gdańskiego rzeźbiarza Piotra Ringeringa. Są to alegoryczne posągi, które przypominają o najważniejszych cechach oraz dążeniach mieszczan gdańskich.
Złota Brama to zabytek, którego w czasie wycieczki po Trójmieście nie można pominąć. To jedna z tych atrakcji, dzięki którym możemy poczuć magię dawnego miasta oraz przekonać się o tym, jak ważną rolę w dziejach tej części Europy odgrywał Gdańsk.
Szukasz więcej ciekawych atrakcji na terenie Trójmiasta? Poznaj sopocką latarnię morską!