Łącznie kilka kąpielisk nad Bałtykiem zostało zamkniętych ze względu na rozkwit sinic, o czym poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna. Mowa tu o kąpielisku w Stepnicy, Trzebieży, jeziorze zamkowym w Wałczu i Stepnicy. Na początku tego tygodnia sanepid poinformował o zamknięciu kąpielisk w Kątach Rybackich oraz Sztutowie – zostały one jednak ponownie otwarte ze względu na fakt, że sinice samoistnie zniknęły.
Jakie kąpieliska pozostają zamknięte?
Do odwołania zamknięte pozostają zbiorniki wodne w Trzebieży i Stepnicy w nad Zalewem Szczecińskim. Na początku tygodnia sanepid podjął decyzję o zamknięciu kąpielisk w Zatoce Gdańskiej. Niebezpieczne dla zdrowia sinice zniknęły jednak samoistnie, toteż wkrótce zostały one ponownie otwarte i udostępnione dla turystów i plażowiczów. Sanepid bacznie przygląda się sytuacji w Trzebieży i Stepnicy, gdzie kąpieliska pozostaną zamknięte najpewniej przez pewien czas.
Dlaczego sinice są niebezpieczne?
Sinice, czy też cyjanobakterie, to jedne z najstarszych organizmów, jakie żyją na naszej ziemi. Sinice naturalnie pojawiają się wraz z początkiem lata i samoistnie ustępują po pewnym czasie, mogą jednak rozkwitać także w środku sezonu wakacyjnego. Sinice są stosunkowo charakterystyczne pod względem wyglądu, toteż nietrudno je dostrzec. Ich zakwit jest całkowicie naturalnym procesem, który związany jest ze wzrostem temperatury. Są one jednak niebezpieczne dla ludzkiego organizmu – styczność z nimi może wywołać, najczęściej, takie dolegliwości, jak gorączkę, wymioty, wysypkę czy ogólne osłabienie organizmu.